Re: Jakie okna kupić do domu pasywnego

Kontynuacja – Jakie okna kupić do domu pasywnego?… czyli CO KONIECZNIE WIEDZIEĆ TRZEBA…

Wracam dziś do tematu rozpoczętego przed paroma dniami, czyli do wyboru okien do domu pasywnego.

Napisałem już o niektórych parametrach, na które warto zwrócić uwagę. Dziś napisze parę slow o szybach, wkrótce o ramkach dystansowych.. co was jeszcze oczekuje znajdziecie w skrócie na końcu tego posta.

Ale po kolei…

Budynek pasywny funkcjonuje tylko dzięki bilansowi energetycznemu. Dobrze zaprojektowany i wykonany, będzie nam wiernie służył przez bardzo długie lata, błędy w projekcie i w wykonawstwie zemszczą się bardzo szybko. Dlatego warto poświecić trochę czasu na wybór odpowiednich okien, bo decydują one w dużej mierze o bilansie energetycznym budynku. Warto zainwestować czas w przemyślenia, zebranie informacji i przede wszystkim w rzetelne doradztwo. Ostrzegam w tym miejscu przed pochopnymi decyzjami i zauroczeniem fantastyczna reklama producentów okien. Prawda jest taka, ze duża cześć planistów i cześć producentów okien nie bardzo ma pojecie, co planuje względnie co produkuje.. Nawet w Niemczech, ojczyźnie domów pasywnych brak świadomości w tym temacie.. wielu planistów jeszcze może na temat U dla okien coś słyszało, ale nie rozróżnia Uw od Ug od Uf, nie ma pojęcia jakie parametry maja wpływ na straty ciepła przez okno, jak je uwzględnić w obliczeniach, jak okno zabudować w fasadzie i w jaki sposób zmiany Uw wpływają na bilans energetyczny budynku. Producent okien współpracujący z renomowana firma Schüco na pytanie o konkretne parametry okna w rozbrajający sposób przyzna, ze korzysta z programu firmy Schüco, w którym wpisują rożne parametry i otrzymują jakiś wynik… na pytanie co program liczy i jak interpretować uzyskany wynik odpowiedzi już udzielić nie potrafił… Dlatego bądźmy rozsądni przy zakupie okien…

Na co często – z czystej niewiedzy – nie zwracamy w ogóle uwagi i gdzie bardzo łatwo popełnić poważny błąd, to fakt, ze slogany reklamowe w stylu – „nasze cieple okna cechują się bardzo niskimi stratami ciepła, ich parametr Uw wynosi tylko 0,8 – 0,9 – 1,0 … i jest znacznie lepszy od obecnie obowiązujących polskich norm (1,8 W/m²K)” nie mówią całej prawdy. Przepuszczalność cieplna jest mianowicie sprawa indywidualna dla każdego okna, zależna od jakości użytej szyby, parametrów ramy i mostków cieplnych – tych wynikających z wbudowania szyby w ramie oraz z położenia okna w fasadzie budynku. Podawany w prospektach parametr Uw dotyczy zawsze okna standardowego niewbudowanego (!), co gorsza (!), jest on indywidualny i zróżnicowany dla rożnych wielkości okien. Dwa okna, wykonane z tych samych profili, z szyb o takiej samej konstrukcji, różniących się tylko wielkością, przez tego samego producenta, na tych samych maszynach, będą miały różniące się parametry i w rożny sposób będą tracić ciepło. Jest to bardzo ważne w kontekście strat ciepła. Dla potwierdzenia tej prostej tezy mala łamigłówka – czy różnica Uw rzędu 0,1 W/m²K to duży czy mało? Wydaje się, ze to prawie nic (okna o Uw 0,8 i 0,9 W/m²K są na chwile obecna doskonałymi produktami), tymczasem pierwsze okno nadaje się jeszcze do budynku pasywnego (przy odpowiednim sposobie montażu), a drugie już NIE.

Rożnica strat ciepła na poziomie 0,1 W/m²K oznacza dodatkowy nakład na ogrzewanie i wynikające z tego roczne koszty odpowiadające mniej więcej 1-nemu litrowi oleju opalowego na 1m² przeszklenia (!). To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, ze do ogrzania prawdziwego domu pasywnego jako maksymalna wartość przyjmuje się 1,5 litra oleju opalowego na 1m² powierzchni grzewczej. Dlatego planując dom pasywny MUSIMY się zachowywać jak aptekarze (:-)), inaczej takiego budynku nie da się wybudować. ALE WARTO, bo dom pasywny to inna, dużo lepsza jakość… i zdecydowanie wyższa wartość na lata.

Wracając do szyb…

W latach 1960-tych i wcześniej Ug wynosiło dla okien jedno-szybowych 5,5-6 W/m²K. Straty energii cieplnej były tak duże, ze na skutek spadku temperatury poniżej 0 stopni po wewnętrznej stronie szyby rozkwitały piękne lodowe mozaiki…

Od roku 1960 do lat 90-tych stosowano zestawy dwuszybowe o coraz lepszych parametrach. Na początku napełniano je powietrzem, potem ze względu na gorsza przewodność cieplna gazami szlachetnymi typu argon, krypton i xenon. które zdecydowanie polepszały parametry szyb ale tez powodowały duży wzrost kosztów. Ug dla takich szyb wahało się gdzieś w przedziale 2,8 do 1,5 W/m²K. Temperatura po wewnętrznej stronie oscylowała już zdecydowanie powyżej 0° (8-15°), ale bywała jeszcze często na tyle niska, ze przy niekorzystnych warunkach dochodziło do kondensacji pary wodnej i rozkwitu grzyba pleśniowego, dla warunków obliczeniowych przyjmuje się 12,8° jako temperaturę graniczna, poniżej tej temperatury panują warunki sprzyjające rozwojowi grzyba.

Dopiero szyby kolejnych generacji, podwójne, potrójne, ze specjalnymi powłokami metalicznymi, o Ug od 1,2 do 0,5 (obecnie osiągane parametry) rozwiązały większość tych problemów. W celu poprawy parametrów nanosi się na obecnie produkowane szyby (najczęściej na szybę wewnętrzna, choć nie tylko) cienka(ie) warstwę(y) metaliczna/z tlenków metali, która ma za zadanie ograniczenie strat ciepła przenikającego przez szybę (Low Emissivity). Równocześnie naniesione warstwy wpływają na stopień przepuszczalności energii g, wielkość strat cieplnych i stopień przepuszczalności dla spektrum widzialnego.

ciag dalszy:

dom-pasywny-polska.blogspot.com

www.facebook.com/DomPasywnyPolska

Da radę!

Jeżeli konstrukcja pozwoli na zachowanie odpowiedniego spadku zrzutu fekaliów i hydraulik założy odpowiednie podłączenie wanny czy kabiny to problemu być nie powinno. Jeżeli spadek kątowy tejże rury będzie za mały to gówienka będą Ci pięknie i regularnie zapychać kanał zrzutu. Napisz jaki przewidujesz kąt spadku. Minimalny w/g norm spadek dla rur wynosi zwykle 2-3%, czyli 2-3 cm na każdy metr długości przewodu oraz ZAKAZ stosowania kolanek 90*. U mnie w domu (poniemnieckie budownictwo z roku 1930) spadek ten wynosi ok. 25* i nigdy przewody się nie zapychały działając bezawaryjnie do teraz.

Re: Proszę o pomoc dla ignorantki.

ufff …

masz 230 v … ale na klatce schodowej jest już 400 volt .

jeżeli to jakiś większy remont to może warto udać się do zakładu energetycznego w celu zwiększenia przydziału mocy i przeróbki zasilania z 230 v na 400 v .

Płyta indukcyjna aby działać nie musi mieć zasilania 3 fazowego ( 400V ) wystarczy zasilanie jedno fazowe ( 230V ) , ale należy pamiętać o dużym poborze mocy takiego urządzenia ( przy całkowitym wykorzystaniu około 6 kilowatów ) , wiec potrzebny jest osobny przewód wyprowadzony z rozdzielni elektrycznej do urządzenia .

Piekarnik to około 3 kilowatów poboru mocy i przeważnie zasilanie 1 fazowe ( 230 V ) i tez w jego przypadku fajnie i bezpiecznie było by podprowadzić osobne zasilanie .

Koszt zmiany zasilania z 230 v na 400 v , tak kompleksowo , czyli ,,, kable , skrzynki , bezpieczniki itp , to koszt to 2000 pln .

Zasilanie płyty i piekarnika ,, ciężko stwierdzić ,,, trzeba by fizycznie to wszystko najpierw zobaczyć .

W razie problemow elektrycznych , zapraszam do kontaktu ze mną .www.elektryk.org.pl/ Elektryk Warszawa

Proszę o pomoc dla ignorantki.

Planuję remont, chcę zamontować piekarnik elektryczny i płytę elektryczną lub indukcyjną. Nie chcę mieć gazu, ale mam w domu tylko 230.

Da się to zrobić? Jaka płyta, jaki piekarnik? A może założyć 360? Tylko ile to kosztuje?

Mój pierwszy remont w życiu, w ogóle się nie znam, zdecydowałam tylko, że nie chcę mieszkać z gazem i bez piekarnika.My name is Jones. Bridget Jones.

Garfield

Re: Pralka dla rodziny

Daliya ja nieustajaco polecam Siemensa-tanszy niz Miele i na pewno kazdy sklep typu Media Markt daje mozliwosc splacania na raty-proponuje sie rozejrzec po nowym roku-beda wyprzedaze czasem mozna trafic na okazje z tej okazji 😉 No i negocjowac ceny do upadlego-naprawde! nawet jesli sie wydaje, ze sklep i tak ma niskie ceny negocjowac zawsze trzeba.

Troche tansza opcja niz Siemens bedzie Bosch-wydaje mi sie ze gdzies mam ranking pralek z tutejszego (francuskiego) serwisu konsumenckiego. Zaraz poszperam w komputerze moze jeszcze cos znajde-pralki rok temu szukalam naprawde aktywnie, az wykupilam kilkumiesieczny dostep do zestawien ocen konsumenckich roznych produktow i liste pralek mam wrazenie gdzies sobie skopiowalam;-)

Blog o Wszystkim

Mówienie dar jej szukać botanicznie opartej, hipoalergiczne, wegan zatwierdzony olej dla dziatwa i mydło w płynie. Następnie dodać trochę stylu. Korzystanie rozrywka następującym przepisem, tworzyć domowe chusteczki gwoli niemowląt. Spakować Sport czas wolny przepisem, kilka rolek ręczników papierowych, a pozostały olej natomiast soap.With ząbkowany nóż wyciąć rolę grubych ręczników papierowych w pół, tworząc dwa mniejsze rolki. Zdejmij rurę kartonową. W cylindrze połączyć 2 szklanki wody, 1 łyżka Pociecha Wash tudzież 2 Baby Oil łyżeczki. Umieścić informacje z walców aż do połowy w pojemniku z cieczą (zapisać druga walec do następnego). Zamknąć oraz czekać, aż wałek całkowicie wchłania płyn. Odwróć zbiornik powyżej zaś pozostaw na 10 minut. Przechowywać chusteczki w szczelnym pojemniku, żeby utrzymać ich wysychaniu out.What o niepowtarzalnych prezentów gwoli dziatwa, które będą dotykać wiadomości kier? Wróćmy wiadomości pytania. Powiedzmy więc, że lokalny ziomek jest wielkim Przeminęło z fanatyka Wiatrowej. Przygotuj ją na Halloween 1-ci dziecka informacje południowym sukni belle dla każdego z nich (przy założeniu, że jest o dziewczynę). Tudzież może nasz kumpel jest w Star Wars. Mój potomek męski dostał dwójka Star Wars jednorazowe. Jedna czas wolny twarzy Yody, zaś wyrazy „rozmiar nie ma znaczenia”, oraz inny z Dartha Vadera tudzież słowa: „Kto jest twoim tatusiem?” Ja zaś mój mąż ubrał go w niej ściśle mówiąc dużo Yoda uszy opadły zanim przerósł na outfit.Is jej rozrywka dżez czy chrześcijańska? Bez względu na to, co jej sport istnieje Płyta cd dziatwa jest dostępne.

Ciekawe Wydarzenia

Mówienie żyłka jej szukać botanicznie opartej, hipoalergiczne, wegan zatwierdzony sport gwoli czereda tudzież mydło w płynie. Następnie dodać trochę stylu. Korzystanie rozrywka następującym przepisem, tworzyć domowe chusteczki gwoli niemowląt. Spakować Hobby czas wolny przepisem, parę rolek ręczników papierowych, zaś pozostały olej a soap.With ząbkowany nóż wyciąć rolę grubych ręczników papierowych w pół, tworząc dubel mniejsze rolki. Zdejmij rurę kartonową. W cylindrze połączyć 2 szklanki wody, 1 łyżka Maluch Wash i 2 Baby Oil łyżeczki. Umieścić informacje spośród walców aż do połowy w pojemniku spośród cieczą (zapisać druga walec do następnego). Zamknąć oraz czekać, aż walec całkowicie wchłania płyn. Odwróć sport ponad zaś pozostaw na 10 minut. Przechowywać chusteczki w szczelnym pojemniku, by utrzymać ich wysychaniu out.What o niepowtarzalnych prezentów dla czereda, które będą dotykać matka serce? Wróćmy wiadomości pytania. Powiedzmy więc, że nasz kumpel jest wielkim Przeminęło z fanatyka Wiatrowej. Przygotuj ją na Halloween 1-ci dziecka spośród południowym sukni belle w celu każdego z nich (przy założeniu, że jest o dziewczynę). Tudzież może nasz kumpel jest w Star Wars. Mój potomek męski dostał dwaj Star Wars jednorazowe. Jedna z twarzy Yody, oraz wyrazy „rozmiar nie ma znaczenia”, tudzież drugi spośród Dartha Vadera tudzież słowa: „Kto jest twoim tatusiem?” Ja natomiast mój mąż ubrał go w niej no dużo Yoda uszy opadły zanim przerósł na outfit.Is jej kochany dżez czy chrześcijańska? Bez względu na to, co jej rodzaj istnieje Kompakt czereda jest dostępne.

Bardzo Dobre Wiadomości

Mówienie dryg jej szukać botanicznie opartej, hipoalergiczne, wegan zatwierdzony sport gwoli dzieci a mydło w płynie. Następnie dodać trochę stylu. Korzystanie rozrywka następującym przepisem, tworzyć domowe chusteczki dla niemowląt. Spakować Ciekawe przemyślenia z przepisem, parę rolek ręczników papierowych, i pozostały olej a soap.With ząbkowany nóż wyciąć rolę grubych ręczników papierowych w pół, tworząc dwaj mniejsze rolki. Zdejmij rurę kartonową. W cylindrze połączyć 2 szklanki wody, 1 łyżka Maluch Wash zaś 2 Baby Oil łyżeczki. Umieścić pewien z walców aż do połowy w pojemniku z cieczą (zapisać druga cylinder aż do następnego). Zamknąć a czekać, aż walec całkowicie wchłania płyn. Odwróć pojemnik powyżej zaś pozostaw na 10 minut. Przechowywać chusteczki w szczelnym pojemniku, iżby utrzymać ich wysychaniu out.What o niepowtarzalnych prezentów w celu czereda, które będą dotykać rodzicielka kier? Wróćmy do pytania. Powiedzmy więc, że lokalny kumpel jest wielkim Przeminęło spośród fanatyka Wiatrowej. Przygotuj ją na Halloween 1-ci dziecka z południowym sukni belle gwoli każdego z nich (przy założeniu, że jest o dziewczynę). Zaś może lokalny towarzysz jest w Star Wars. Mój potomek męski dostał duet Star Wars jednorazowe. Jedna czas wolny twarzy Yody, oraz wyrazy „rozmiar nie ma znaczenia”, i inny z Dartha Vadera natomiast słowa: „Kto jest twoim tatusiem?” Ja oraz mój mąż ubrał go w niej w istocie dużo Yoda uszy opadły przed przerósł na outfit.Is jej kochany muzyka jazzowa azali chrześcijańska? Bez względu na owo, co jej odmiana istnieje Płyta cd czereda jest dostępne.

Informacje Najnowsze

Mówienie talent jej szukać botanicznie opartej, hipoalergiczne, wegan zatwierdzony sport gwoli czereda a mydło w płynie. Następnie dodać trochę stylu. Korzystanie spośród następującym przepisem, tworzyć domowe chusteczki dla niemowląt. Spakować Wydarzenia Sportowe spośród przepisem, parę rolek ręczników papierowych, a pozostały oliwa tudzież soap.With ząbkowany nóż wyciąć rolę grubych ręczników papierowych w pół, tworząc duet mniejsze rolki. Zdejmij rurę kartonową. W cylindrze połączyć 2 szklanki wody, 1 łyżka Maluch Wash zaś 2 Baby Oil łyżeczki. Umieścić informacje z walców rozrywka połowy w pojemniku spośród cieczą (zapisać druga rolka do następnego). Zamknąć a czekać, aż walec całkowicie wchłania płyn. Odwróć zbiornik powyżej a pozostaw na 10 minut. Przechowywać chusteczki w szczelnym pojemniku, iżby utrzymać ich wysychaniu out.What o niepowtarzalnych prezentów gwoli czereda, które będą dotykać wiadomości czerwień? Wróćmy wiadomości pytania. Powiedzmy więc, że krajowy kamrat jest wielkim Przeminęło z fanatyka Wiatrowej. Przygotuj ją na Halloween 1-ci dziecka z południowym sukni belle gwoli każdego wiadomości nich (przy założeniu, że jest o dziewczynę). Oraz może lokalny ziom jest w Star Wars. Mój syn dostał para Star Wars jednorazowe. Jedna czas wolny twarzy Yody, a wyrazy „rozmiar nie ma znaczenia”, zaś pozostały czas wolny Dartha Vadera tudzież słowa: „Kto jest twoim tatusiem?” Ja a mój mąż ubrał go w niej owszem dużo Yoda uszy opadły przed przerósł na outfit.Is jej umiłowany dżez azali chrześcijańska? Bez względu na to, co jej odmiana istnieje Kompakt czereda jest dostępne.

Re: Jadalnio- biblioteka & stol

No pantona pomarańczowego to bym tylko dla podkręcenia wstawiła,ale nie zastawiałabym

pantonami jednak stołu.

Nie bardo wiem jak ma byc w tej wnece montowana lampa.Ta czarna dobrze wygląda.

No i trzeba pamietac o drugiej części pokoju też;)

Re: Oto moja porada.

Tu to można pogadać trochę, ale by coś ustalić to potrzeba tylko dla sprecyzowania oczekiwań, przed projektowaniem , takie wstępne ze 200 godzin. Na zaprojektowanie z 1,5-2 lata, Następnie na poprawki i dostosowania z rok. Potem można budować,. Całość to z 5 lat. Z góry trzeba określić budżet, by nie było przestojów i realizacja się nie wlekła w nieskończoność. Parę jakiś realizacji też dobrze zobaczyć. Trzeba sporo oglądać by mieć odniesienie. Bez kasy to oglądać projekty na początek można, ale realizację do zasobów należy dostosować. Zawsze jakaś rezerwa jest potrzebna. Dom to bardzo poważna inwestycja. Może nie jest źle kupić coś gotowego , a tylko dostosować. To szybciej, taniej. Gotowe lub do wykończenia jest korzystnie. Czasem jakaś okazja się trafi. No i od razu można mieszkać. B.Klimkiewicz.

przepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacji

TEL. 510 733 300 Zajmujemy się udrażnianiem kanalizacji na terenie Warszawy. Nasza oferta przepychania kanalizacji skierowana jest również do mieszkańców okolic stolicy. Przepychamy kanalizację sposobem mechanicznym. Posiadamy różne średnice spiral dzięki czemu jesteśmy w stanie przepychać rury o różnych średnicach. Trudne zapchania, długie odcinki, czy piony kanalizacyjne to dla nas żaden problem Wejdziemy wszędzie gdzie zwykła żmijka hydrauliczna nie daje rady.Dojeżdżamy do Warszawa: Mokotów, Warszawa Ursynów, Wilanów, Ochota, Ursus, Włochy, Bielany, Żoliborz, Białołęka, Praga Północ, Praga Południe, Warszawa Sródmieście,Bemowo,Wola,Tarchomin, Wawer ,Warszawa Wesoła, i okolice Warszawy. Sulejówek, Jabłonna Polecam.przepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacji

TAGI:przepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacji,udrażnianie zlewu,przepychanie zlewu,udrażnianie kanalizacji,przepychanie kanalizacji,udrażnianie rury,przepychanie rury,udrażnianie rur,przepychanie rur,zatkana rura, zatkana kanalizacja,[przepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacjiprzepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacji,udrażnianie zlewu,przepychanie zlewu,udrażnianie kanalizacji,przepychanie kanalizacji,udrażnianie rury,przepychanie rury,udrażnianie rur,przepychanie rur,zatkana rura, zatkana kanalizacja,przepychanie kanalizacji,udrażnianie kanalizacji,udrażnianie zlewu,przepychanie zlewu,udrażnianie kanalizacji,przepychanie kanalizacji,udrażnianie rury,przepychanie rury,udrażnianie rur,przepychanie rur,zatkana rura, zatkana kanalizacja

POLECAM

Re: czy to ma sens?

gabers napisała:

> a

> nad tym hemnesem

> powiesiłabym

> duże, fajne lustro.

> tylko nie z ikei:)

Myśleliśmy o zdjęciach, bo mamy wyjątkowo fotogeniczne dziecko 😉 ale rozważę też opcję

lustro

> a

> i zmieniłabym mu gałki

> na jakieś śmiszne, inne.

W tym wypadku to tylko jakiś handmade wchodzi w grę, dla mojego M wydanie 20zł na

jedną gałkę jest absurdalnym pomysłem i nie uda mi się go przekonać 🙂 Może w

przyszłości, ale bardzo dalekiej 😉